872CM15BN30D4 AB
872CM15BN30D4 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
872C-M15BN30-D4
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Inductive Prox Sensor
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,30 mm Barrel Diameter,DC Range Shielded Extended,15 mm Sensing Distance,Standard Barrel,NPN Complementary Output,4 Pin DC Micro QD,10 30V DC
Application
DC Range Shielded Extended
Standards
C-TICK, CCC, CE, CUL, KC, RCM, UL
Features
Standard Barrel
Specifications
Connection:
4 Pin DC Micro QD
Country of Origin:
MUL
Model:
Nickel Brass Inductive Sensor
Output:
NPN Complementary Output
Sensing Distance:
15 mm Sensing Distance
Size:
30 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC