872CDH5NP18D4 AB
872CDH5NP18D4 AB
Manufacturer part number:
872C-DH5NP18-D4
CBT Inventory
4
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
4
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,18 mm Barrel Diameter,DC Standard,5 mm Sensing Distance,Normally Open Sourcing,Short Barrel,4 Pin DC Micro QD,10 30V DC
Features
Short Barrel
Specifications
Connection:
4 Pin DC Micro QD
Country of Origin:
MUL
Output:
Normally Open Sourcing
Sensing Distance:
5 mm Sensing Distance
Size:
18 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC
Connection
Micro Quick-Disconnect (DC)
Diameter
18 mm
Sensing Distance
5 mm
Shielding
Shielded
Type
Inductive Proximity Sensor
Voltage Rating
10-30V
Customers who bought this item also bought
General Purpose Relays
700HK36Z24 AB
MFG:
MFG#:
700-HK36Z24
Info:
24V DC GP Slim Line Relay