872CD4NN12D4 AB
872CD4NN12D4 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
872C-D4NN12-D4
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Inductive Prox Sensor
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,12 mm Barrel Diameter,DC Standard,4 mm Sensing Distance,Standard Barrel,Normally Open Sinking,4 Pin DC Micro QD,10 30V DC
Application
DC Standard
Standards
C-TICK, CCC, CE, CUL, KC, RCM, UL
Features
Standard Barrel
Specifications
Connection:
4 Pin DC Micro QD
Country of Origin:
MUL
Model:
Nickel Brass Inductive Sensor
Output:
Normally Open Sinking
Sensing Distance:
4 mm Sensing Distance
Size:
12 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Connection
Micro Quick-Disconnect (DC)
Diameter
12 mm
Output
NO
Sensing Distance
4 mm