872CD3CP12D4 AB
872CD3CP12D4 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
872C-D3CP12-D4
Estimated dates are contingent upon manufacturer stock.
Status
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Inductive Prox Sensor
Description
Inductive Prox Sensor,Nickel Brass Inductive Sensor,12 mm Barrel Diameter,DC Standard,3 mm Sensing Distance,Standard Barrel,Normally Closed Sourcing,4 Pin DC Micro QD,10 30V DC
Application
DC Standard
Standards
C-TICK, CCC, CE, CUL, KC, RCM, UL
Features
Standard Barrel
Specifications
Connection:
4 Pin DC Micro QD
Country of Origin:
VN
Model:
Nickel Brass Inductive Sensor
Output:
Normally Closed Sourcing
Sensing Distance:
3 mm Sensing Distance
Size:
12 mm Barrel Diameter
Voltage Rating:
10 to 30 VDC