871TG8B18 AB
871TG8B18 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
871T-G8B18
CBT Inventory
3
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
3
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Proximity Sensor
Description
Sensor,Inductive Proximity,871T,Threaded Stainless Steel Barrel,Plastic Face,2Wire AC,20 132V AC,8 mm Sensing Distance,18 mm Diameter,Unshielded,N.O. Output, Cable Style
Application
871T Proximity Sensor
Features
Stainless Steel Barrel,Plastic Face
Specifications
Connection:
PVC Cable (2 Conductors)
Country of Origin:
DO
Enclosure:
Tubular, Stainless Steel
Output:
N.O.
Sensing Distance:
8mm
Voltage Rating:
20 to 132 VAC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Connection
PVC Cable (2 Conductors)
Diameter
18 mm
Output
NO
Sensing Distance
8 mm