871LXCB40S40 AB
871LXCB40S40 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
871L-XCB40S40
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Proximity Sensor
Description
Sensor,Inductive Proximity,Limit Switch Style,20 250V AC, N.O. or N.C.,40mm Sensing Distance, Unshielded,2 Wire,1/2 in 14NST Quick Disconnect
Application
871L Proximity Sensor
Features
Limit Switch Style
Specifications
Country of Origin:
DE
Sub Brand:
Rockwell
Voltage Rating:
20 to 250 VAC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Output
NO/NC
Sensing Distance
40 mm