800FMLMP44PN5RX12L AB
800FMLMP44PN5RX12L AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
800FM-LMP44PN5RX12L
CBT Inventory
13
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
13
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
22mm Push Pull Operator
Description
800F PB,22mm Push Pull Operator,40 mm Illuminated Push Pull,1 N.O./2 N.C.,1 N.O./2 N.C.,N.C. Late Break,Red LED,Red,Integrated LED Module,Metal,120VAC/DC (Incand),120VAC(LED),Screw Contact Block,Plastic Latch Mount,No Screw,None (Monolithic Circuit)
Standards
Contact Rockwell Automation
Specifications
Action:
40 mm Illuminated Push-Pull
Color:
Red
Connection:
Screw Contact Block
Contact Configuration:
1 N.O./2 N.C.
Country of Origin:
MUL
Illumination Type:
Integrated LED Module
Material:
Metal
Sub Brand:
800F PB
Voltage Rating:
120 VAC//VDC
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Color
Red
Contact Configuration
1 NO, 2 NC
Operator
Mushroom 40mm
Size
22.5 mm
Type
Push-Pull Unit
Voltage Rating
120 VAC