25BB011N104 AB
25BB011N104 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
25B-B011N104
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
AC Drive
Description
AC Drive,2.2 kW (3 HP),240V AC Input,3 PH,50 60 Hz,11 A Output,IP20,UL NEMA Type Open,Panel Mounting,With Brake IGBT,V PerHz Sensorless Vector Closed Loop Vector Perm Magnet Motor Control,Safe Torque Off PID SIL2 Cat 3,Safe Torque,Off PID,SIL2 Cat 3, Fra
Specifications
Brake IGBT:
Included
Connection:
Fixed Terminal Block
Control:
EtherNet IP-USB-RS485
Country of Origin:
MUL
Display:
LED Display
Enclosure:
IP20,UL-NEMA Type Open
Frame Size:
Frame A
Frequency Rating:
Input Voltage Rating:
240V AC
Mounting:
Panel Mount
Output Current Rating:
11 A
Power Factor:
0.98
Power Rating:
2.2 kW
Size:
Frame A
Sub Brand:
PowerFlex 525
User Interface:
Integral Keypad &Potentiometer
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Horsepower
3 HP
Output
11 Amps
Phase
3
Type
AC Drive
Voltage Rating
240 VAC