1606XLE960DX3N AB
1606XLE960DX3N AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
1606-XLE960DX-3N
CBT Inventory
1
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
CBT - CINCINNATI
0
CBT - SPRINGBORO
1
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Power Supply
Description
Power Supply,Bulletin 1606 XLE Essential,408 552VAC Three Phase Input,24VDC Output,960 Watt,40 Amp
Specifications
Country of Origin:
CZ
Efficiency:
0.95
Input Circuit Protection:
A Slow Blow Fuse or Cat. No.1489-A3C060
Input Voltage Range:
08-552VAC
Output Current:
40 Amps
Output Voltage Range:
24 VDC
Phase:
3
Sub Brand:
Wattage:
960 W