140MF8EC32 AB
140MF8EC32 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
140M-F8E-C32
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Circuit-Breaker
Description
Circuit Breaker,Motor Protection,23 32A,MxRtg MCPs(no OvPrt)is 1200.0A,Frame Size F,High Breaking Capacity,No Bus Bar Mount,32 A,No Knob Adaptor Modification,for Thermal Overloads,None,None,Std Mgntc Trp (Fxd at 13 x le),None,None,None,Trigger Constraints,None,No Options Right
Application
Mtr Prt Circuit Breaker
Standards
CCC, CE, CSA, CUL, GOST, UL
Features
None,None
Specifications
Amperage Rating:
23-32/1.2k A
Auxiliary Contacts:
None,None
Country of Origin:
CH
Interrupt Rating:
High Breaking Capacity
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Brand Name
Type
Motor Protection Circuit Breaker
Voltage Rating
480V 60Hz