140GG2C3C30 AB
140GG2C3C30 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
140G-G2C3-C30
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Molded Case Circuit Breaker
Description
Molded Case Circuit Breaker,125A Frame,30A,Thermal Magnetic,25kA@480V,36kA@415V,3 Pole
Specifications
Adjustment Type:
Fixed Thermal/Fixed Magnetic
Country of Origin:
IT
Frame:
125 A, G-Frame
IEC Breaking Capacity:
36kA@415V
Load Rating:
30A
Number of Poles:
3
Protection:
Thermal Magnetic
Sub Brand:
140G
UL Interrupting Rating:
25kA@480V
Resources
Spec Sheet
Products Specifications
Amperage Rating
125 A