100C40D400 AB
100C40D400 AB
Actual Product May Vary From Image
Product Details
Manufacturer:
Allen-Bradley
Manufacturer part number:
100-C40D400
CBT Inventory
0
Vendor Inventory
Please login to see accurate availability
Price on Request
You do not meet the requirements to purchase this product. Please contact your sales person.
Add to compare list
Description
Brand Name
Allen-Bradley
Type
Contactor
Description
Contactor,40 A,110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC,4 Normally Open Poles,No Contact Configuration,Single Pack,Line Side Coil Termination,Screw Terminals,Motor Load
Standards
C-TICK, CCC, CE, CSA, CUL, GOST, KC, UL
Specifications
Aux Contact Configuration:
No Contact Configuration
Coil Code:
110V 50 Hz / 120V 60 Hz.,AC
Contact Configuration:
4 Normally Open Poles
Country of Origin:
MUL
Maximum Load Current:
40 A